Senioři poznávali zajímavosti našeho kraje

V úterý 9. května 2017  odjela skupina devíti našich členů – veteránů na poznávací zájezd za zajímavostmi našeho kraje.

První cesta vedla do Nošovic, kde jsme  absolvovali zajímavou exkurzi do výrobního závodu automobilky Hyunadai.  Nejprve jsme zhlédli film o historii továrny a následně nás el. vláčkem provezli výrobními halami a komentovali jednotlivé fáze výroby automobilů od  lisování plechů až po konečnou montáž a výrobu převodovek.

Následně jsme odjeli do nové hasičské stanice HZS v Nošovicích, která se nachází nedaleko automobilky.  Zde nás sloužící příslušníci v čele s p. Šeděnkou vřele přivítali, provedli celou stanicí, předvedli hasičskou techniku a pobesedovali. Zajímavostí je, že kromě moderní automobilové techniky zde mají  ve výjezdu i téměř historický automobilový žebřík AŽ30 na podvozku IFA W50 vyrobený v 80-tých letech minulého století.  Tento žebřík byl dlouhé roky uložen ve skladu a  ve službě je poměrně krátkou dobu, je tedy minimálně opotřebovaný.  Láďa Holuša neodolal a alespoň s ním vyjel před garáž a zavzpomínal jak před čtyřiceti roky s ifou jezdil ve vítkovických železárnách. Hasiči žebřík vysunuli do max. dostupné výšky 30 metrů a nutno dodat, že samotné ustavení vozidla do pracovní polohy i s vysunutím celé žebříkové sady pomocí kladkového-lanového  mechanismu bylo velice rychlé a trvalo jenom několik desítek vteřin.

Po rozloučení s profesionálními kolegy vedla naše cesta na vrchol nejvyšší hory Moravskoslezských Beskyd do výšky 1323 m  na Lysou Horu.  I když zde teploměr ukazoval -3,5 st.C a mraky se  místy přehnaly přes vrchol hory, naskytl se úchvatný pohled až na vrcholky Malé Fatry,  na Smrk, Kněhyni, Radhošť a Ondřejník, na Kopřivnici, Místek, Ostravu a Havířov, přehrady Šance, Bašku, Žermanice a Těrlicko. Mnozí z nás zde byli poprvé v životě a ostatní většinou před mnoha lety.   Zašli jsme na pivo do Bezručovy chaty a potopm sjeli z Lysé dolů a ve Starém Městě  jsme poobědvali.

Poslední zastávkou byla návšttěva pivovaru Radegast v Nošovicích. Během prohlídky  nás seznámili v historií pivovaru, technologií vaření piva a nakonec  jsme vyjeli výtahem do vyhlídkové restaurace, kde došlo k ochutnávce piva. Zajímavostí je, že v tomto pivovaru se kromě piva Radegast a nealkoholického Birelu vyrabí i piva Gambrinus, Primus a Velkopopovický Kozel.  Napojeni zlatým mokem jsme nasedli do auta a spokojeni odjeli domů.

1 Response

  1. Pavel napsal:

    Super 🙂