Velitel JSDH Pustkovec zachránil dva životy

Odvaha a náhoda chtěla tomu, že Martin Kusyn, který je velitelem JSDH v Ostravě-Pustkovci, zachránil život dvěma lidem. Martin se k celé události dostal zcela náhodně a neměla žádnou souvislost s plněním výjezdu jednotky.

Zde je popis celé události. Když kráčeli s manželkou k autobusové zastávce jen nedaleko jeho bydliště, procházeli okolo panelového domu na ulici Fr. Čechury v Ostravě-Porubě. Zpozorovali propukající požár v bytě v třetím patře. Od tohoto okamžiku se z náhodného kolemjdoucího stal opět velitel hasičů. Vrazil do domu a poté co se ujistil, že je již požár nahlášen na Centru Tísňového Volání se vydal na záchranu obyvatel bytu. Podle jeho zjištění se měl v bytě nacházet starší manželský pár. Po vyražení dveří narazil na těžce zraněného muže, kterého se mu podařilo za pomoci souseda vytáhnout na společnou chodbu do relativního bezpečí. Opět se vydal na záchranu ženy, kterou slyšel volat o pomoc. Bohužel se již požár velmi zintenzivnil a i přes snahu se mu nepodařilo k ohrožené osobě dostat. Díky volání o pomoc však mohl identifikovat přibližnou polohu osoby a díky pomocí souseda postižených se podařilo zprovoznit domovní hydrant. Vodním proudem hydrantu pak odřízl plameny od místnosti, kde se podle směru volání o pomoc nacházela druhá osoba a výrazně tak omezil šíření požáru, který již mezitím začas ohrožovat byty v dalších patrech, až do okamžiku, kdy dorazily jednotky HZS MSK.

Martin Kusyn tímto hrdinským činem ukázal na pravou podstatu naši hasičské práce a i když byl v tomto případě civilní osobou prokázal nejen svou odvahu, ale také to, že se náš hasičský výcvik skutečně dá využít nejen v profesním, ale také osobním životě.