Dobrovolní hasiči cvičili ve Velké Polomi u požáru fary se záchranou osob

Devět jednotek sboru dobrovolných hasičů z Ostravy a okolí a s nimi (desátá) jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (stanice Ostrava-Poruba) se zapojily v pátek 8.4.2011 podvečer do taktického a propagačního cvičení ve Velké Polomi (okres Ostrava-město).

Hořela zde fara, kde mělo právě schůzku sedm skautů, o jejichž záchranu se hasiči také postarali. Oheň simulovalo několik kvalitních dýmovnic.

Konání hasičů přihlíželo uprostřed obce se sedmnácti stovkami obyvatel hned několik stovek diváků, včetně mnoha dětí i zdejšího katolického faráře. Jedním z cílů cvičení bylo totiž ukázat veřejnosti dobrou připravenost dobrovolných hasičů, zařazených do zásahových jednotek, i jejich techniku. Obdobná velká cvičení absolvují ostravští dobrovolní hasiči z okrsku číslo 4 minimálně jednou ročně.

Hasičům se podařilo natáhnout téměř 700 metrů hadic, především kvůli dálkové dopravě vody z rybníka U Tvrzů, odkud si úspěšně vyzkoušeli čerpání vody v terénu s velkým převýšením. Přes hadice, ležící na silnici, vybudovali přejezdové můstky a dohlíželi zde na správný přejezd „civilních“ aut. Rovněž prověřili funkčnost sirény na zdejší hasičské zbrojnici. Celkem hasiči natáhli k faře 36 hadic B, 8 hadic C a jeden vysokotlaký proud.

Uvnitř fary se v době požáru nacházeli 2 dospělí figuranti a 5 dětí, kterým oheň a hustý dým odříznul cestu ven. Dva z nich museli zachránci odnést na nosítkách a poskytnout první pomoc, zbytek ohroženého skautského oddílu odešel po svých. Hasiči odvětrali faru pomocí přetlakového ventilátoru, postaveného ve vchodu.

U fiktivního požáru byla jako první místní jednotka. Do Velké Polomi pak dojely jednotky dobrovolných hasičů z Pustkovce, Horní Lhoty, Dolní Lhoty, Plesné, Čavisova, Martinova, Vřesiny a Klimkovic (a HZS MSK). Ze zástupců dalších ostravských jednotek se stali pozorovatelé, kteří kontrolovali součinnost zasahujících hasičů, ale také kvalitu spojení radiostanicemi až třeba po správné ustrojení hasičů. Do cvičení se zapojila také Policie ČR – usměrňovala mj. dopravu u hlavní silnice (spojka mezi Ostravou a Opavou).

Při závěrečném ústním hodnocení velitelé hasičů nezapomněli rozebrat velký požár výrobny plastů v Chropyni na Kroměřížsku. „Musíme být dobře připraveni. Nikdy nevíme, kdy se něco podobného může stát u nás,“ poznamenal jeden z nich.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje

Zdroj:Pozary.cz