Taktické propagační cvičení Ostrava-Třebovice

Dvanáct jednotek hasičů z okresu Ostrava-město, z toho 11 dobrovolných, se zapojilo v pátek 9.4.2010 v podvečer do taktického propagačního cvičení v Ostravě-Třebovicích, kde hasiči letos slaví 115. výročí vzniku sboru. Hasili požár zdejší orlovny a zachránili přitom 11 osob. Cvičení přihlíželo několik desítek dospělých a dětí, ze své nedaleké zahrady u domu také europoslanec Evžen Tošenovský a jeho příbuzní.

Požár vzniknul v přízemí orlovny od vadné elektroinstalace. Uvnitř se nacházelo 5 dospělých a 6 dětí, kterým oheň odříznul cestu ven. Požár simulovalo venku několik dýmovnic. Na tísňovou linku hasičů zavolal jako první domovník, bydlící v prvním patře.

Na místo byla vyslána jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanice v Ostravě-Porubě, která přijela k orlovně jako první. Hasiči přeřízli řetěz na bráně do areálu orlovny.

Postupně dojelo 11 dobrovolných jednotek z Třebovic, Pustkovce, Martinova, Plesné, Svinova, Krásného Pole, Polanky nad Odrou, Dolní Lhoty, Čavisova, Horní Lhoty a Velké Polomi. Někteří hasiči se zapojili do hašení objektu, ochlazování hořlavé střechy a zkrápění okolí orlovny, další roztahovali hadice od čtyř hydrantů a starali se o dálkovou dopravu vody. Celkem hasiči natáhli k orlovně 38 hadic B, 8 hadic C a dva vysokotlaké proudy.

Hasiči se také pustili do záchrany 11 osob, které se ukrývaly před kouřem v tělocvičně. Na svobodu jim pomohli přes okno z tělocvičny, a to pomocí nosítek a nastavovacích žebříků. Všichni figuranti byli zachráněni do deseti minut od příjezdu prvních hasičů.

Vedle vzájemné součinnosti hasičů z ostravského okrsku č. 4 kontroloval vedoucí cvičení (byl jím velitel okrsku) a velitelé jednotlivých jednotek kvalitu spojení radiostanicemi, správnost ustrojení hasičů a disciplínu (např. nekouření).
zdroj: www.hzsmsk.cz