POSLEDNÍ STOVKOVÁNÍ 2006

Když se již samotný závěr druhého kola soutěže mužů odehrával za mírného deště, rozhodli se pořadatelé 5. ročníku Hasičského stovkování, spolu se soutěžícími, ukončit soutěž mužů bez vyřazovacích kol. Viliam Stinčík se tak výkonem z druhého kola 17,05 s stal vítězem 5. ročníku Hasičského stovkování, který bylo, alespoň prozatím, také tečkou za touto úspěšnou soutěží pořádanou Sborem dobrovolných hasičů v Pustkovci. Tomuto okamžiku však předcházelo ještě mnoho událostí, které se pojďme postupně představit.

Nádherné ranní počasí přivítalo v dopoledních hodinách nejprve zástupce žákovských kolektivů z různých koutů naší republiky. Tradičně kvalitní trať a ideální podmínky tak daly šanci vyniknout nastupující generaci. A ta skutečně předvedla ve strhujících soubojích řadu pozoruhodných výkonů. Mezi chlapci se mimořádným výkonem v běhu na 60 m s překážkami blýskl David Havlík z Ostravy-Michálkovic časem 12.86. Zdárně mu sekundoval Michal Bařinka časem 13,21 a třetí Filip Siegel z Trusovic. V kategorii chlapců se představilo celkem 44 soutěžících. V kategorii dívek sice byla konkurence početně menší – soutěžilo 17 dívek – ale adeptek na přední pozice byla řada. Na první příčku nakonec dosáhla Magdaléna Krayzlová z Těškovic časem 13,69 a k radosti domácích příznivců z Pustkovce patřila druhá příčka Zuzaně Pyšově za čas 14,23. Třetí příčku obsadila Jana Průková z Borovan.

Přihlížející diváci se mohli potěšit nejen samotnými výkony, ale také výstavou historické techniky, zásahem se sto let starou koňskou stříkačkou a řadou soutěží pro děti. Chybět nemohlo ani vystoupení mažoretek, které předělilo soutěže žáků a soutěž žen, která byla zahájena jen několik minut po 12 hodině.

Ve skvěle obsazeném závodě se střetla téměř kompletní česká špička. Mnoho překvapení se nekonalo a tak do finálových rozběhu prošly očekávané favoritky v čele s loňskou vítězkou Blankou Královou (18,53) z Chválenic, následovala týmová kolegyně Andrea Nolčová (18,59) a trojnásobná vítězka Stovkování Monika Sedlatá z Kvasin (18,88). Většina časů žen na trati byla ovlivněna poměrně ostrým protivětrem. Samotné vyřazovací souboje dokáží řádně zamíchat konečným pořadím, což se potvrdilo i letos. Zatímco se Blanka Králová a Andrea Nolčová prokousávaly suverénně až do finále, vystavil nezdařený rozdělovač v semifinále stop finálové účasti Moniky Sedlaté. Byla to její první neúčast ve finále v celé historii Hasičského stovkování. Finále tak zkompletovala do té doby poměrně nenápadně bojující Zdeňka Luňáková také z Kvasin. Vyrovnané finále pak pro sebe na rozdělovači rozhodla Andrea Nolčová před Zdeňkou Luňákovou a Blankou Královou, která finálový běh nedokončila.

Po řadě ukázek činnosti HZS Moravskoslezkého kraje a vystoupení mažoretek se pozornost upnula k soutěži mužů a také počasí, které začalo hrozit deštěm, jak je již ostatně při Hasičském stovkování tradicí. Přesto se podařilo všem 122 účastníkům splnit dvě základní kola. V nich se nejlépe vedlo zástupcům ze sousedního Slovenska. Velmi zdatně jim konkuroval obhájce vítězství Ladislav Janeček, který potvrdil, že mu tato trať svědčí a vedl po prvním kole časem 17,12. Na tento nástup dovedl reagovat ve druhém kole pouze Viliam Stinčík startující za Hněvošice, který se časem 17,05 dostal do vedení. Viliam ostatně zvítězil v základní části také v minulém roce. Na třetí pozice se usadil další zástupce našeho východního souseda Branislav Biro z Popradu za čas 17,31 a teprve za ním se usadila další jména z české špičky. Ladislav Janeček již v druhém kole nedokázal reagovat na čas Viliama Stinčíka, což vyplývalo zejména z faktu, že se na trať snášel mírný déšť a ta se stávala velmi kluzkou. V závěru druhého kola již začal být déšť intenzívnější a tak poslední rozběh tří zástupců Pustkoveckého družstva, který symbolicky uzavřel základní kola, byl dle rozhodnutí závodníků a pořadatelů, také pravděpodobně posledním soutěžním během celé historie Hasičského stovkování v Ostravě.

Pět ročníku Hasičského stovkování je tedy již historií. I když se cela akce odehrávala vždy mimo území našeho městského obvodu je nerozlučně spjata s Pustkovcem. Nejen, že byl Sbor dobrovolných hasičů naší obce hlavní organizátorem celé akce, ale byl to také místní úřad v Pustkovci, který celou soutěž od prvního ročníku podporoval.