EXTRALIGA V PUSTKOVCI 2005

Nový fantastický rekord trati přinesl 10. ročník soutěže „O putovní pohár starostky městského obvodu Pustkovec“, která byla součástí 10. ročníku Extraligy České republiky v požárním útoku a 2. ročníku Moravskoslezského poháru. 50 nejkvalitnějších družstev mužů a žen v požárním útoku doslova z celé republiky zavítalo 13. srpna do Pustkovce k dvanáctému podniku čtrnáctidílného seriálu extraligy.

Zatímco v loňském roce se již u nás radovaly ženy Výčap z konečného celkového vítězství, byla letos situace v obou kategoriích podstatně vyrovnanější. Zejména v kategorii žen dělila první tři družstva pouhé dva body. Také v kategorii mužů nebylo zdaleka rozhodnuto. Vedl sice loňský celkový vítěz z Plumlova, ale z druhé a třetí příčky na něj dotíraly vynikající Úherce a stále se lepšící Petrovice, tedy družstva, kterým trať v Pustkovci vyhovuje.

Jako první se na start postavili muži z Letohradu-Kunčic a představili se slušným výkonem 18,48 s. Až postupem času se ukázalo, že takový čas na první příčky stačit nebude. Hned vzápětí dokázal Prchalov vedoucí čas stlačit hluboko pod 18 s a časem 17,64 jen těsně zaostal za rekordem trati. To se již však blížil start loňského vítěze, hasičů z Petrovic. Ti dokázali fantasticky využít trati a ideálního závodního počasí a stanovili nový rekord na 17,19 s a samozřejmě se ujali jasného vedení. Na tento čas již nedokázal nikdo účinně reagovat. Naopak Plumlov zaváhal a body si z Pustkovce neodvezl vůbec. Jediným kdo tak dokázal ohrozit vedoucí družstvo byly Úherce a v celkovém hodnocení se tato družstva vedoucímu Plumlovu velmi přiblížila. Pro někoho možná překvapením pak bylo třetí místo Bolatic, které ovšem letos v extralize pravidelně bodují a nebylo to rozhodně jejich první umístění na stupních vítězů.

Příjemné pak bylo celkově 6 místo domácího družstva. Nepodařilo se tak sice zopakovat loňskou senzační druhou příčku, ovšem i místo šesté za čas 18,10 je vynikajícím úspěchem. Jak jsem již nastínil, byla kategorie žen před tímto závodem nesmírně vyrovnaná. Rozdíly na vedoucích místech byly minimální a tak byl tento závod pro ženy mimořádně důležitý, neboť mohl určit výchozí pozici pro poslední dva podniky. Možná i přílišná důležitost soutěže tak částečně svázala ruce favorizovaným družstvům, a prosadila se i družstva žen místní. První příčku zkušeně získaly ženy Kunovic za čas 18,20. Druhá a třetí příčka pak patřila družstvům z Jistebníku a Staré Vsi. Až na dalších příčkách se umístila extraligová družstva Výčap a Nevcehlí. Domácí ženy předvedly vynikající pokus s jedinou chybičkou, která je ovšem stála kvalitnější umístění a obsadily tak konečnou osmou příčku.

Kvalitní soutěž s bohatou diváckou kulisou a ideálním počasím se musela líbit. Chcete-li si připomenou některé zajímavé okamžiky nebo projít kompletní výsledky, můžete fotografie a výsledky nalézt na internetové stránce extraligy.