DOROSTENCI VICEMISTRY ČR

Po loňském smolném mistrovství ČR v kategorii dorostenců, kdy naše družstvo obsadilo celkově 6. místo jsme tentokrát doufali, že naše dvě družstva dorostenek a dorostenců obejde smůla velkým obloukem. Oproti loňskému roku jsme se sice vyhnuli velké chybě, ale bohužel průměrný požárním útok odsunul dorostence celkově na druhé místo. Pro začínající dorostenky je pak celkové 6. místo výborným umístěním.

4. a 5. července 2004 se do Prahy sjely nejlepší dorostenecké kolektivy z Česka, aby se utkali o mistrovský titul. U dorostenců se první den velmi vydařil. Časem 62,54 v prvním zajišťovacím pokusu předčili své soupeře. Tentokrát také testy nezklamaly, a co pamatuji jedna se o první kompletní sezonu dorostenců, kdy jsem neudělali v žádném kole chybu v této disciplíně. Po prvním dnu tak dvě první místa znamenala celkové vedení, ovšem s nevelkým odstupem nám na záda dýchal Vlčnov a Radimovice.

U dorostenek se bohužel ani jedna štafeta nevydařila dle předpokladů a spolu s vítězstvím v testech mohly být spokojeny s 8. místem po prvním dnu soutěží.

Pondělní sváteční odpoledne patřilo běhům na 100 metrů s překážkami. Bohužel zejména soutěže dorostenců nabraly značný časový skluz. Organizace až příliš často zaskřípala. Samotné zápolení pak jednoznačně patřilo naším dorostencům. V této kategorii běží 7 závodníků a čas prvních pěti se započítává. Již po po prvním kole bylo zcela zřejmé, že o prvním místo není třeba bojovat a soustředili jsme se jednak na individuální výkony a na sledování soupeřů, kteří mohli potenciálně pokořit naše dva pronásledovatele. Zvítězili jsme s náskokem 6 sekund a na druhé místo se skutečně zařadilo družstvo ze Štěpánova.

Dorostenky začaly své pokusu s dvouhodinovým zpožděním a po prvním kole také výkony nešly označit za příliš povzbudivé. Kolo druhé však znamenalo setřesení tíhy z reprezentace na Mistrovství republiky a návrat ke standardním časům. Celkově z toho bylo šesté místo.

Současní je také hodnocení jednotlivců v této disciplíně. Mistrovský titul v této disciplíně tak získal Radim Holuša z našeho družstva.

Požární útok je vždy nevypočitatelnou záležitostí a pro nás bohužel i tentokrát šampionát rozhodly. Čas 32,47 sice nelze jednoznačně hodnotit jako zcela nevydařený, ale díky systému, kterým se počítají celkové výsledky to znamenalo až 7. místo v disciplíně a propad na celkovou 2. příčku. Dorostenky zvládly svůj pokus standardně v čase 34,26 sekund a výkon je celkově zařadil na 6. místo.

Mistrovství můžeme hodnotit zejména po sportovní stránce pozitivně. Bohužel drobná chybička v požárním útoku (dodnes vlastně nevíme, kde se stala) nás připravila o zasloužené vítězství. Kritičtější bych byl k úrovní pořadatelů a rozhodčích, kteří ne vždy podávali perfektní výkony. Je také smutný a bohužel neřešitelný fakt, že se na Mistrovství republiky ne vždy dostanou ti nejlepší a naopak z některých krajů postupují družstva, která zdaleka nemají potřebnou úroveň (například nástřik ze stoje navíc ve dvou). Naštěstí je takových družstev drtivá menšina.

S letošní účastí také vyvstává neustále zřetelněji další problém a tím jsou finance. Tak jak je dnes požární sport nastaven není příliš atraktivní pro diváky. Tím není atraktivní ani pro sponzory a je tak smutné, že na většinu družstev jejich sbory doplácení, místo aby tato družstva, nejlepší z celé republiky, znamenala pro své sbory přínos. A neustálými směnami předpisu – technických, stejnokrojových a dalších jsou vytvářeny další překážky k rozvoji sportu, který máme my hasiči tolik rádi (alespoň většina).