DOROSTENKY SDH PUSTKOVEC NA TÁBOŘE V NĚMECKU

Po velkém úspěchu na loňském Mistrovství republiky dorostenek jsme obdržely pozvánku na 12. zemský stanový tábor mladých hasičů. Tábor se konal v chráněné přírodní rezervaci v pohoří Harz nedaleko malého městečka Wolfshagen v druhé polovině července.

Tato nabídka se nám velmi líbila a okamžitě jsme ji přijaly. Nastal však jeden problém, a tím byla doprava. Tento problém se nám však podařilo vyřešit díky finanční podpoře ministerstva školství a našeho městského obvodu zapůjčením mikrobusu i s přívěsem.

Odjezd byl naplánován na čtvrtek 13. července. Do Německa jsme po dlouhé a vysilující cestě dorazily v pátek v ranních hodinách. Po prezentaci jsme měly možnost si celý tábor prohlédnout. Skládal se z 5 stanových vesniček, které nesly jména nedalekých měst v pohoří Harz. V každém táboře bylo ubytováno okolo čtyř set mladých hasičů. Protože jsme nebyly dostatečně informování o nutném vybavení, museli nám němečtí přátelé půjčit stan i s lehátky. Mladí Němci byli natolik galantní, že nám děvčatům pomohli i s jeho stavbou.

Každý den byla naplánována nějaká hra, kterou absolvovalo každé družstvo a jejíž výsledky se započítávaly do celotáborové hry. My jsme se zúčastnily hry Indiaka a denního orientačního pochodu. Jeden den byl naplánován pěší výlet po chráněné přírodní rezervace a jeden byl vyhrazen pro výlet na světovou výstavu Expo 200 v Hannoveru. Na tento výlet jsme se těšily nejvíce. Hannover byl z našeho tábora vzdálen asi hodinu jízdy po dálnici. Na místo jsme dorazily v 10 hodin dopoledne, dostali jsme balíček s obědem, vstupenky a mohly jsme začít s prohlídkou. Ihned po vstupu do areálu výstaviště jsme byli ohromeny jeho rozlohou, a proto jsme neztrácely čas a vydaly jsme se do jednotlivých pavilonů. Asi nejvíce nás ale zaujaly prezentace exotických zemi. Mezi ty nejobdivovanější patřily pavilony Francie, Afriky, Austrálie, Etiopie, Nepálu, ale také Mexika či Číny. Nezapomněly jsme samozřejmě navštívit pavilon český, kde jsme se zapsaly do knihy návštěv. V 17 hodin byl naplánován odjezd a my jsme se všichni zase sešli plní dojmů a s množstvím nakoupených suvenýrů.

Také večery byly plné zábavy a her. První den byl večírek na seznámení, na kterém se všem představili organizátoři tábora, ale také kuchaři, kteří denně připravovali jídlo pro 2500 lidí. Další večer byl věnován diskotéce.

V průběhu celého tábora byly vydávány táborové noviny a točena táborová televize, která vysílala vždy u večeře. Této televize jsme také využily k tomu, abychom představily Ostravu mladým Němcům v krátkém šotu.

Den před odjezdem jsme využily k návštěvě nedalekého města Goslar, který je centrem této oblasti. V Goslaru jsme měli jedinečnou možnost nakoupit ještě nějaké drobné dárečky rodinným příslušníkům a utratit poslední ušetřené fenyky.

Ve čtvrtek po večeři jsme si sbalily kufry, složili stan, rozloučily se s našimi novými kamarády a vydaly jsme se zpět do Ostravy. Celý pobyt byl velmi zajímavý a zábavný. Jediné, co se nám nelíbilo, bylo počasí, které nám vůbec nepřálo. Celý pobyt nám pršelo nebo aspoň mrholilo a my jsme přijely domů špinavé a zabahněné. Ale tato malá nepříjemnost nijak nepokazila celkový dojem z tábora.

Magdalena Pyšová