DOROSTENKY VICEMISTRYNĚMI ČR V POŽÁRNÍM SPORTU

S velkým očekáváním dorazilo družstvo dorostenek a početný doprovod na stadión ve Vsetíně, kde se mělo 7. a 8. července rozhodnou to držitelích mistrovských titulů v požárním sportu v kategoriích dorostenců a dorostenek pro rok 2000.

Velká očekávaní vycházela zejména z toho, že naše družstvo obhajovalo titul z minulého roku a také z toho, že se celé družstvo za rok nepochybně velmi zlepšilo.

Celé mistrovství zahájila poměrně netradičně štafeta 4×100 m s překážkami, která patří u našeho družstva mezi silnější disciplíny. Po proběhnutí cílem však mnoho radosti nepřinesla. Po mnoha chybách byl čas 71,55 určitě zklamáním hlavně pro samotné závodnice.Dá se říci, že na čas 69,65 s, kterým nakonec zvítězilo družstvo dorostenek z Trnavy určitě měly, což už mnohokrát dokázaly. Spokojeni jsme tak mohli být s umístěním. Druhé místo ještě nic neznamenalo, ale jednička by byla určitě lepší.

Následovala velmi nevyzpytatelná a náročná disciplína, závod požárnické všestrannosti, který spočívá s běhu na dlouhou vzdálenost (obvykle přes 2 km) a plnění různých disciplín na jednotlivých stanovištích. Celý úkol byl také náročnějších díky pozdnímu času, kdy bylo družstvo odstartováno. Hned po startu, který se uskutečnil v osm hodin večer následovala první z disciplín, střelba ze vzduchovky. A rozhodně nevyšla podle představ. 11 špalíčků, které zůstaly po pokusech všech závodnic znamenalo 11 trestných minut a tato ztráta již nešla dohnat ani nejlepším běžeckým časem. Tato chyba hned v úvodu tedy znamenalo 4 místo a mnoho místa k radosti nezbylo.

Náladu částečně zpravila alespoň poslední disciplína prvního dne mistrovství testy. Poměrně jednoduché testové otázky byly vždy prokletím našeho družstva a tak velmi potěšilo, že poprvé dorostenky neudělaly chybu a zapsaly si první vítězství na tomto mistrovství.

Po prvním dnu se tedy v kategorii dorostenek dělila o první místo družstva Kvasin a Trnavy s pěti body (součet pořadí v disciplínách), před třetím družstvem dorostenek z Pustkovce se 7 body.

Druhý den se do nedalekého Vsetína sjelo ještě větší množství příznivců Pustkovce. Ti mohli ráno přihlížet slavnostnímu nástupu a v 10 hodin vypukla bitva o další body v disciplíně běh jednotlivců na 100 m s překážkami. Pro celkové pořadí je důležitý součet časů prvních 6 závodnic každého družstva. I zde jsme očekávali vítězství. Proti se však postavily vynikající dorostenky Trnavy, které byly jako jediné schopny na pomalé trati zaběhnou časy okolo 20 sekund. I přes zvýšenou snahu našich dorostenek zůstalo družstvo Trnavy neohroženo a vybojovalo si 1. místo. Za ocenění stojí celkově 5. místo v jednotlivcích Martiny Lazarové z našeho družstva. Přesto byla tato disciplína rozhodující pro celý vývoj závodu. Trnava se dokázala odpoutat na rozdíl 3 bodů od našich dorostenek, naopak Kvasiny tuto disciplínu zcela nezvládly a nedobrovolně tak odstoupily z boje o první místo.

Závěrečná královská disciplína požární útok měla rozhodnout o konečném pořadí. Všichni tajně doufali, že se nám podaří zopakovat výkon z minulého roku, kdy dorostenky zvítězily právě diky útoku, když dohnali 4 bodové manko. Tentokrát se však takový zázrak nekonal. Dorostenky Trnavy dosáhly času 29,33, což znamenalo, že by naše dorostenky musely v útoku zvítězit a mezi tyto dvě družstvy by se musely vtěsnat ještě další dva kolektivy. To prvé se podařilo, i když požární útok v čase 29,17 s rozhodně mezi nejlepší nepatří, to druhé však bylo vzhledem k nízké úrovni ostatních kolektivu v této disciplíně nemožné. Všem však bylo jasné, že dorostenky Trnavy zvítězily a to zcela zaslouženě. Možná nebýt mnoha chyb, bylo by mistrovství napínavější až do samotného konce.

Krátce se ještě zmíním o kategorii dorostenců, kde poměrně s převahou zvítězilo družstvo Mniší z okresu Nový Jičín. Stupně vítězů tak zcela ovládly moravské kolektivy. V kategorii dorostenců zvítězili zástupci severní Moravy před jižní Moravou, v kategorii dorostenek si toto pořadí prohodili.

Drtivá většina sboru v České republice by pravděpodobně dala vše za to, aby jejich družstvo bylo vicemistrem ČR. Bohužel lze říci, že naše dorostenky měly jednoznačně na to, aby zvítězily a problém je, že se již pravděpodobně nikdy nepokusí své druhé místo vylepšit, neboť většina členek z družstva pro vysoký věk odchází. Přejme jim tedy nejméně stejně vydařené výsledky v kategorii žen.