DOROSTENKY MISTRYNĚMI ČR

Družstvo dorostenek Sboru dobrovolných hasičů Pustkovec se stalo ve Vlašimi mistryněmi ČR v požárním sportu a navázalo tak na zisk mistrovského titulu mužů z minulého roku.

Od 4. do 5. července 1999 se do Vlašimi sjely nejlepší kolektivy dorostenců a dorostenek ze všech oblastí naší republiky. Družstvo dorostenek a jejich početný doprovod si zprvu nekladli nějak přemrštěné cíle. Za úspěch jsme považovali jakékoli umístění na stupních vítězů. Po nesmírně dramatickém závodě však vše skončilo trochu jinak.

Úvodní disciplínou byla štafeta 4 x 100 m s překážkami, jedna ze silnějších disciplín našeho družstva. A to se také potvrdilo. Čtveřice ve složení Martina Lazarová, Zuzana Vijačková, Magda Pyšová a Ivana Gelnerová dosáhla vynikajícího času 69,13 s, což znamenalo druhé místo. O to více mohly litovat některých drobných chyb, neboť odstup na vítězné družstvo Lysolají byl pouze 0,38 s. Na třetím místě pak skončilo družstvo Trnavy (JM) s již poměrně značným odstupem. Je třeba ohodnotit i výkon druhé štafety, jejíž čas 74,22 by stačil ještě na 6. místo.

Ještě v podvečer 4. července se konal závod požárnické všestrannosti. Plnění disciplíny spočívá v překonání náročného běžeckého úseku (3 – 4 km) a plnění různých disciplín. Trestné body z těchto disciplín se pak přičítají k běžeckému času. Pětičlenné družstvo dorostenek z Pustkovce vystartovalo jako jedno s posledních. Bohužel pořadatele nebyli schopni trať řádně zabezpečit a proto nahodilí kolemjdoucí strhávali fáborky, které ji vyznačovaly. Naše družstvo se muselo několikrát vracet a ztratilo tak na běhu drahocenné minuty. Naštěstí nezaznamenalo, kromě střelby, žádné jiné trestné body a tak i přes neuznaný protest našeho družstva jsme se umístili jako druzí. Zvítězily opět dorostenky z Lysolají.

Ještě tentýž večer se odehrál test z požární ochrany, který je také jednou z disciplín v dorosteneckých kategoriích. Díky jedné zbytečné chybě jsme byli i u této disciplíny odsunuti na 2. místo.

Rozhodující část závodu se odehrála na stadiónu ve Vlašimi 5. července. Ráno v 10 hodin byly zahájeny běhy na 100 m s překážkami. Pro družstvo je v této disciplíně rozhodující součet časů šesti nejlepších členek. Myslím, že i s průběhem této disciplíny můžeme být spokojeni. Především pak s vyrovnaností jednotlivých závodnic. Nejlepšího času 20,35 s dosáhla Magda Pyšová, poslední šestý započítávaný čas Jany Hrčkové měl hodnotu 21,16. Všech šest závodnic se tedy vešlo to 1 sekundy a to ještě vše sedmým časem 21,37 jistila Kateřina Ďuráková. Mohli jsme být spokojeni s výkony ne však s pořadím. Jednoznačně zvítězily dorostenky z Trnavy. Mezi 2. a 5. místem však byl rozdíl menší než jedné sekundy, jinak řečeno, jedna drobná chyba jedné závodnice mohla způsobit velký sestup ve výsledkové listině. Dorostenky Pustkovce tak bohužel velice těsně skončily až na 4. místě.

Umístění v předchozích disciplínách nás před závěrečným požárním útokem řadilo na 2. místo, avšak s odstupem 4 bodu na místo první. Pro konečné hodnocení je třeba získat co nejméně bodů, které vlastně představují součet umístění v jednotlivých disciplínách. O všem tedy mohl rozhodnou požární útok. Pokud by se našemu družstvu podařilo zvítězit, v což jsme věřili, ještě by to nic neznamenalo, pouze by si pojistilo 2. místo. Abychom zvítězili celkově muselo vedoucí družstvo Lysolají skončit na 5. místě. Při rovnosti bodu by pak rozhodlo umístění v požárním útoku jako královské disciplíně požárního sportu.

Již od prvních pokusů soupeřek našich dorostenek bylo jasné, že nedosahují v této disciplíně kvalit našeho družstva. Požární útok je velice náročná disciplína, která si vyžadují desítky hodin tréninků a desítky absolvovaných soutěží a nedá se tak jako jiné disciplíny požárního sportu trénovat individuálně a sehrát se teprve krátce před samotným závodem. Právě proto předvedly zkušené dorostenky Pustkovce vynikající téměř bezchybný pokus zakončený časem 28,86 s na 10 litrové nástřikové terče. Byl to rozhodně nejvydařenější útok odpoledne, jak mezi dorostenci tak dorostenkami. S náskokem více než 6 sekund jasně vévodily pořadí v požárním útoku. V té době se družstvo Lysolají nacházelo na 4. místě, které jim ještě stále zaručovalo celkové vítězství. Pak však nastoupilo družstvo z Petrovic (StřČ) a to překonalo jen těsně čas Lysolají a mezi fanoušky Pustkovce mohly propuknout oslavy mistrovského titulu.

Dorostenky z Pustkovce ve složení Jana Hrčková, Zuzana Vijačková, Monika Bezručová, Kateřina Ďuráková, Ivana Gelnerová, Martina Lazarová, Magdaléna Pyšová, Tereza Švrčková a Martina Tichá pod trenérským vedením Martina Kusyna se tak staly prvním družstvem v dorosteneckých kategoriích, které získalo v 90. letech pro Ostravu mistrovský titul. Přitom příležitosti bylo již mnoho, ale vždy skončily před nejvyšší metou. 2. a 3. místo dorostenců ze Svinova v letech 1994 a 95, druhé místo dorostenců Pustkovce v roce 1996 a také 5. místo dorostenců z Martinova v minulém roce.

SDH Pustkovec je tedy v současné době držitelem dvou z celkem 5 oficiálních titulů mistra ČR. Obhajoba mužského titulu nás čeká již v polovině září. Dorostenky to budou mít nepoměrně těžší. Nepostupují totiž automaticky jako mistryně republiky do celorepublikového kola v příštím roce, ale budou nuceny se probíjet jednotlivými koly až k závěrečnému zápolení. Je proto potěšující, že základ družstva zůstává i pro příští rok téměř totožný a i další měsíc od získání mistrovského titulu je znát další výrazný kvalitativní skok jednotlivých členech družstva.

Všichni věříme, že tento titul nebyl od našich dorostenek posledním a těšíme se již na příští ročník.

vítězné družstvo dorostenek

vítězné dorostenky

Celkové výsledky MČR v požárním sportu kategorie dorostenek

Pořadí Družstvo Oblast Počet bodů
1 Pustkovec SM 11
2 Lysolaje Pra 11
3 Trnava JM 13
4 Kvasiny 21
5 Petrovice 23
6 Český Dub SevČ 26
7 Chudenín 27
8 Počátky 28

Umístění dorostenek SDH Pustkovec v jednotlivých disciplínách

Disciplína Dosažený čas Pořadí
čas
Štafeta 4 x 100 m 69,13 s 2
Závod požárnické všestran. 36:27,2 m 2
Testy 1 tr. bod 2
Běh na 100 m s překážkami 124,55 s 4
Požární útok 28,86 s 1